IAȘI
You are here: Home page > Parliamentary bodies 1990-1992 > Chamber of Deputies > Electoral constituencies > IAȘI Printable version
Legislature 1990-1992
 No.  Full name Party
1. Alexandrescu Emil Lucian     FSN
2. Amihăesei Ioan
until 23.04.1992
    FSN
3. Bejan Costache     PDAR
4. Calance Dumitru     FSN
5. Diacon Vasile     FSN
6. Hobjilă Vasile     PSDR
7. Hopulele Ion     FSN
8. Noghin Doina
until 17.10.1990
    MER
substitute by
Bezdadea Mariana
since 22.10.1990
Bezdadea Mariana    MER
9. Oarză Florin-Lucian     FSN
10. Orhei Constantin     FSN
11. Piticari Gheorghe
until 25.03.1991
    FSN
substitute by
Roman Gheorghe
since 8.07.1991
     FSN
12. Rădăuceanu Dumitru Rădăuceanu Dumitru   FSN
13. Staicu Ion     FSN
14. Zăinescu Cristian-Constantin Zăinescu Cristian-Constantin   PNL
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 november 2022, 14:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro