BUCUREȘTI
You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Senate > Electoral constituencies > BUCUREȘTI Printable version
Legislature 2000-2004
 No.  Full name Party
Elections End of the
mandate
1. Athanasiu Alexandru PSDR PSD
2. Bălan Angela-Mihaela PRM
3. Feldman Radu Alexandru PNL
4. Filipaș Avram PD   Indep.
5. Florescu Eugeniu Constantin PRM
6. Gherman Oliviu
until 27.08.2001
PDSR PSD
substitute by
Alexa Constantin
since 30.08.2001 - until mar. 2004
 PDSR  PSD
substitute by
Rotaru Florin
since 1.04.2004
 PDSR  PSD
7. Oprescu Sorin Mircea PDSR PSD
8. Paleologu Alexandru PNL
9. Pop de Popa Ioan PUR-SL PSD
10. Popescu Laurențiu Mircea PDSR PSD
11. Rebreanu Nora Cecilia PDSR PSD
12. Roman Petre PD   Indep.
13. Tudor Corneliu Vadim PRM
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2019, 14:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro