BIHOR
You are here: Home page > Parliamentary bodies 1990-1992 > Chamber of Deputies > Electoral constituencies > BIHOR Printable version
Legislature 1990-1992
 No.  Full name Party
1. Blaga Vasile
until 14.02.1992
    FSN
substitute by
Cheregi Gavril
since 2.03.1992
     FSN
2. Carp Mihai     PNL
3. Csapó Iosif Csapó Iosif   UDMR
4. Hedea Vasile-Ionel     FSN
5. Lupău Gheorghiță Lupău Gheorghiță   FSN
6. Nagy Bela Nagy Bela   UDMR
7. Negruț Ioan-Liviu     PSDR
8. Seracin Ioan
until 11.02.1992
    PDAR
substitute by
Ardelean Eugen
since 17.02.1992
     PDAR
9. Seremi Ștefan
until 21.04.1992
    FSN
substitute by
Tirla Maria
since 4.05.1992
     FSN
10. Szilágyi Zsolt     UDMR
11. Șuta Vasile     PUNR
12. Tocoian Iosif
until 16.04.1992
    FSN
substitute by
Balog Ioan
since 4.05.1992
     FSN
13. Țepelea Gabriel Țepelea Gabriel   PNTCD
14. Heckel Matei     UDSCR
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 november 2022, 14:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro