You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Senate > Committees > Juridica Printable version
2000-2004

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Roibu Aristide PSD  
2. Vice-Chairpersons Belașcu Aron PRM  
3. Secretaries Prichici Emilian
secretary since 24 jun. 2004
PSD 24.05.2004
4. Members Dumitrescu Gheorghe-Viorel PRM  
5.   Eckstein Kovács Péter UDMR  
6.   Hoha Gheorghe PSD 06.09.2004
7.   Iorgovan Antonie PSD  
8.   Pop Dumitru Petru PRM 06.09.2001
9.   Popa Nicolae-Vlad PNL  
10.   Roman Petre non-attached 06.09.2001
11.   Tărăcilă Doru Ioan PSD  

Former members of the committee bureau
Position Senator Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Secretaries Predescu Ion PSD  

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Duță Vasile non-attached   06.09.2001
2. Filipaș Avram non-attached   06.09.2001
3. Opriș Octavian PSD   19.05.2004
4. Popescu Dan-Mircea PSD 29.06.2004 06.09.2004
5. Predescu Ion PSD   14.06.2004

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 24 september 2020, 4:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro