You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Parliament of Romania > Committees > Revolutionari Printable version
2016-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Cristian-George Sefer Sefer Cristian-George deputy PSD  
2. Vice-Chairpersons Matei Suciu Suciu Matei
vice-chairperson since 27 feb. 2019
deputy PSD 27.02.2019
3. Secretaries Dan-Răzvan Rădulescu Rădulescu Dan-Răzvan
secretary since 23 dec. 2019
deputy Neafiliați 23.12.2019
4. Members Iancu Caracota Caracota Iancu senator PNL  
5.   Iulius Marian Firczak Firczak Iulius Marian deputy Minoritati  
6.   Vasile Ilea Ilea Vasile senator Neafiliați  
7.   Cătălin-Marian Rădulescu Rădulescu Cătălin-Marian deputy PSD  
8.   Florin-Claudiu Roman Roman Florin-Claudiu deputy PNL  
9.   Mihai Ruse Ruse Mihai senator Neafiliați  
10.   Miron Alexandru Smarandache Smarandache Miron Alexandru senator PSD  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Vice-Chairpersons Radu - Adrian Pau Pau Radu - Adrian deputy PRO România 14.03.2017 27.02.2019
2.   Cătălin-Marian Rădulescu Rădulescu Cătălin-Marian deputy PSD   14.03.2017
3. Secretaries Dumitru Lupescu Lupescu Dumitru deputy USR   23.12.2019

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Adrian-Nicolae Diaconu Diaconu Adrian-Nicolae senator PSD 01.07.2020
2. Dumitru Lupescu Lupescu Dumitru deputy USR 23.12.2019
3. Radu - Adrian Pau Pau Radu - Adrian deputy PRO România 27.02.2019

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 28 september 2020, 22:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro