You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Chamber of Deputies > Committees > Validare Printable version
2016-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Laurențiu Nistor Nistor Laurențiu
chairperson since 13 feb. 2018
PSD 13.02.2018
2. Vice-Chairpersons Gabriel Andronache Andronache Gabriel PNL  
3. Secretaries Stelian-Cristian Ion Ion Stelian-Cristian USR  
4. Members Dănuț Bica Bica Dănuț PNL  
5.   Remus-Adrian Borza Borza Remus-Adrian PNL  
6.   Simona Bucura-Oprescu Bucura-Oprescu Simona PSD  
7.   Dorel-Gheorghe Căprar Căprar Dorel-Gheorghe PSD  
8.   Viorel Chiriac Chiriac Viorel PSD  
9.   Ion-Marcel Ciolacu Ciolacu Ion-Marcel PSD  
10.   Ioan Cupșa Cupșa Ioan PNL  
11.   Silviu Dehelean Dehelean Silviu USR  
12.   Mircea-Titus Dobre Dobre Mircea-Titus PRO România  
13.   Mircea-Gheorghe Drăghici Drăghici Mircea-Gheorghe Neafiliați  
14.   Vlad-Emanuel Duruș Duruș Vlad-Emanuel USR  
15.   Petru Farago Farago Petru UDMR 11.09.2019
16.   Grațiela Leocadia Gavrilescu Gavrilescu Grațiela Leocadia PSD  
17.   Tinel Gheorghe Gheorghe Tinel PNL  
18.   Andi-Gabriel Grosaru Grosaru Andi-Gabriel Minoritati  
19.   Iulian Iancu Iancu Iulian PSD  
20.   Florin Iordache Iordache Florin PSD  
21.   József-György Kulcsár-Terza Kulcsár-Terza József-György UDMR  
22.   Eugen Nicolicea Nicolicea Eugen PSD  
23.   Adriana-Doina Pană Pană Adriana-Doina PSD  
24.   Răzvan Sorin Prișcă Prișcă Răzvan Sorin PNL  
25.   Valeria-Diana Schelean-Șomfelean Schelean-Șomfelean Valeria-Diana PNL  
26.   Gheorghe Șimon Șimon Gheorghe PSD  
27.   Adrian-Mihăiță Todoran Todoran Adrian-Mihăiță PMP  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Ion-Marcel Ciolacu Ciolacu Ion-Marcel PSD 16.01.2016 19.04.2017
2.   Florin Iordache Iordache Florin PSD   05.01.2017
3.   Ion Mocioalcă Mocioalcă Ion PRO România 19.04.2017 13.02.2018

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Botond Csoma Csoma Botond UDMR 11.09.2019
2. Octavian Goga Goga Octavian PSD 15.10.2019
3. Ion Mocioalcă Mocioalcă Ion PRO România 13.02.2018
4. Mihai Tudose Tudose Mihai PRO România 19.06.2019
5. Petru Gabriel Vlase Vlase Petru Gabriel PSD 05.07.2018

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 20 september 2020, 17:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro