You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Senate > Committees > Drepturile Omului Printable version
2008-2012

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson György Frunda Frunda György UDMR  
2. Secretaries Sorin Constantin Lazăr Lazăr Sorin Constantin
secretary since 26 may 2010
PSD  
3. Members Puiu Hașotti Hașotti Puiu PNL  
4.   Anghel Iordănescu Iordănescu Anghel Prog. 28.10.2009
5.   Valer Marian Marian Valer PSD  
6.   Marius Gerard Necula Necula Marius Gerard PD-L  
7.   Mihai Niță Niță Mihai PNL  
8.   Sorina Luminița Plăcintă Plăcintă Sorina Luminița PNL 04.04.2011
9.   Marian Iulian Rasaliu Rasaliu Marian Iulian PD-L 05.03.2012
10.   Cătălin Voicu Voicu Cătălin PSD 26.05.2010

Former members of the committee bureau
Position Senator Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Emilian Valentin Frâncu Frâncu Emilian Valentin PNL  
2. Secretaries Ion Rotaru Rotaru Ion PSD 26.05.2010

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Ion Ariton Ariton Ion PD-L 08.09.2010 05.03.2012
2. Radu Mircea Berceanu Berceanu Radu Mircea PD-L   08.09.2010
3. Sorin Serioja Chivu Chivu Sorin Serioja Prog.   28.10.2009
4. Sorin Fodoreanu Fodoreanu Sorin PD-L   04.04.2011
5. Emilian Valentin Frâncu Frâncu Emilian Valentin PNL   29.06.2012
6. Ion Rotaru Rotaru Ion PSD   26.05.2010

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 7 march 2021, 8:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro