You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Constitutionalitate Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Dămureanu Ringo
chairperson since 16 feb. 2021
AUR 01.02.2021
2. Vice-Chairpersons Cozma Adrian-Felician PNL  
3.   Grosaru Andi-Gabriel Minoritati  
4. Secretaries Cazan Laurențiu-Nicolae PNL  
5.   Gîdei Laurențiu-Viorel
secretary since 29 mar. 2022
PSD  
6. Members Badea Mihai-Alexandru USR  
7.   Cupșa Ioan PNL 01.02.2021
8.   Floroiu Ionel PSD  
9.   Hajdu Gábor UDMR  
10.   Lupu Andrei-Răzvan USR  
11.   Özmen Oana-Marciana USR  
12.   Popa Ștefan-Ovidiu PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Secretaries Floroiu Ionel PSD   20.04.2021
2.   Halici Nicușor PSD 20.04.2021  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Halici Nicușor PSD 01.03.2022

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 29 may 2022, 14:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro