You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Constitutionalitate Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Ringo Dămureanu Dămureanu Ringo
chairperson since 16 feb. 2021
AUR 01.02.2021
2. Vice-Chairpersons Adrian-Felician Cozma Cozma Adrian-Felician PNL  
3. Secretaries Laurențiu-Nicolae Cazan Cazan Laurențiu-Nicolae PNL  
4.   Laurențiu-Viorel Gîdei Gîdei Laurențiu-Viorel
secretary since 29 mar. 2022
PSD  
5. Members Mihai-Alexandru Badea Badea Mihai-Alexandru USR  
6.   Ioan Cupșa Cupșa Ioan PNL 01.02.2021
7.   Ionel Floroiu Floroiu Ionel PSD  
8.   Giureci-Slobodan Ghera Ghera Giureci-Slobodan Minoritati 21.06.2022
9.   Gábor Hajdu Hajdu Gábor UDMR  
10.   Andrei-Răzvan Lupu Lupu Andrei-Răzvan Neafiliați  
11.   Oana-Marciana Özmen Özmen Oana-Marciana PNL  
12.   Ștefan-Ovidiu Popa Popa Ștefan-Ovidiu PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Vice-Chairpersons Andi-Gabriel Grosaru Grosaru Andi-Gabriel Neafiliați   21.06.2022
2. Secretaries Ionel Floroiu Floroiu Ionel PSD   20.04.2021
3.   Nicușor Halici Halici Nicușor PSD 20.04.2021  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Andi-Gabriel Grosaru Grosaru Andi-Gabriel Neafiliați 21.06.2022
2. Nicușor Halici Halici Nicușor PSD 01.03.2022

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 6 july 2022, 6:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro