You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Sănătate Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Tătaru Nelu PNL  
2. Vice-Chairpersons Buicu Corneliu-Florin PSD  
3.   Dinu Cristina-Elena
vice-chairperson since 22 feb. 2022
PSD  
4.   Suciu Sebastian-Ilie
vice-chairperson since 9 feb. 2021
AUR 01.02.2021
5.   Wiener Adrian USR  
6. Secretaries Achimaș-Cadariu Patriciu-Andrei PSD  
7.   Balint Liviu-Ioan PNL  
8.   Stoica Diana USR  
9. Members Barbu Costel PNL 03.03.2021
10.   Ciornei Radu Tudor USR  
11.   Dumitrache Ileana Cristina PSD 10.05.2022
12.   Feodor Silviu Minoritati  
13.   Gavrilescu Grațiela Leocadia PSD  
14.   Holban Georgeta-Carmen PSD  
15.   Ignat Ion-Alin-Dan PNL 29.03.2022
16.   Marșalic Jaro Norbert PNL  
17.   Mihalcea Remus-Gabriel PSD  
18.   Muncaciu Sorin-Titus AUR 01.02.2021
19.   Nassar Rodica PSD  
20.   Neaga Florian-Claudiu PSD 01.02.2021
21.   Pop Rareș Tudor USR  
22.   Rafila Alexandru PSD  
23.   Sărmaș Ioan-Sabin PNL 17.02.2021
24.   Todosiu Beniamin USR 02.03.2022
25.   Ungureanu Emanuel-Dumitru USR  
26.   Vecerdi Cristina-Agnes PNL 17.03.2021
27.   Zakarias Zoltán UDMR  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Gheorghe Andrei Daniel PNL   03.03.2021
2. Orban Ludovic Neafiliați 24.02.2021 03.11.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 6 july 2022, 6:07
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro