You are here: Home page > Parliamentary bodies 2012-2016 > Parliament of Romania > Committees > UNESCO Printable version
2012-2016

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Igaș Traian Constantin
chairperson since 12 feb. 2013
senator PNL  
2. Secretaries Dobra Dorin-Mircea
secretary since 12 feb. 2013
senator PNL  
3. Members Antal István deputy UDMR  
4.   Bărbulescu Daniel-Ionuț deputy PSD  
5.   Caloianu Mario-Ernest deputy UNPR  
6.   Cozmanciuc Corneliu-Mugurel deputy PNL  
7.   Crețu Gabriela senator PSD 29.09.2014
8.   Dobre Victor Paul deputy PNL  
9.   Hașotti Puiu senator PNL 17.09.2014
10.   Palăr Ionel deputy PNL  
11.   Pâslaru Florin-Costin deputy PSD  
12.   Popa Constantin senator non-attached  
13.   Turcan Raluca deputy PNL  
14.   Voicu Mădălin-Ștefan deputy PSD  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Vice-Chairpersons Firea Gabriela senator PSD 12.02.2013  

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Drăghici Damian senator non-attached   23.06.2014
2. Firea Gabriela senator PSD   22.06.2016
3. Ghiveciu Marian deputy PSD   29.09.2015
4. Nasta Nicolae senator PLC   17.09.2014
5. Necula Cosmin deputy PSD   22.06.2016
6. Paleologu Theodor deputy PNL   01.04.2014
7. Popescu Dan-Cristian deputy PNL 01.04.2014 04.08.2016

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 september 2020, 4:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro