You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-2020 > Parliament of Romania > Committees > UNESCO Printable version
2016-2020

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Palăr Ionel
chairperson since 13 sep. 2017
deputy PNL 13.09.2017
2. Vice-Chairpersons Novák Csaba-Zoltán senator UDMR  
3. Secretaries Alexandrescu Vlad-Tudor senator USR  
4. Members Băișanu Ștefan-Alexandru deputy PSD 13.09.2017
5.   Breaz Valer-Daniel senator Neafiliați  
6.   Csokany Petronela-Mihaela deputy Minoritati  
7.   Dobrovici-Bacalbașa Nicolae deputy PSD  
8.   Ganea Ion senator PSD  
9.   Intotero Natalia-Elena deputy PSD  
10.   Macovei Silviu Nicu deputy PSD 04.07.2018
11.   Moldovan Sorin-Dan deputy PNL  
12.   Pereș Alexandru senator PNL  
13.   Resmeriță Cornel-Cristian senator PSD  
14.   Simion Lucian-Eduard deputy PSD  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Nicolăescu Gheorghe-Eugen deputy PNL 01.06.2017

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Lazăr Sorin deputy PSD 18.10.2017 14.10.2020
2. Matei Călin-Vasile-Andrei deputy PSD   18.10.2017
3. Nechifor Cătălin-Ioan deputy PRO România   04.07.2018
4. Nicolăescu Gheorghe-Eugen deputy PNL   01.06.2017
5. Vosganian Varujan deputy PSD   13.09.2017

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 7 march 2021, 2:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro