Senate
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Versiunea pentru printare

Senators by alphabetical order -- P

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Panțuru Tudor 23 IALOMIȚA PD-L 17 dec. 2007
2.  Pascu Corneliu 10 BUZĂU PC
3.  Păcuraru Nicolae Paul Anton 18 GALAȚI PNL
4.  Păunescu Adrian 22 HUNEDOARA PSD
5.  Pereș Alexandru 1 ALBA PD-L
6.  Petrescu Ilie 20 GORJ PC
7.  Popa Dan Gabriel 3 ARGEȘ PD-L
8.  Popescu Dan-Mircea 31 PRAHOVA PSD
9.  Popescu Ionel 42 BUCUREȘTI PD-L
10.  Popescu Irinel 17 DOLJ PC
11.  Popescu Mihail 40 VÂLCEA PSD
12.  Prodan Tiberiu Aurelian 35 SUCEAVA PNL

Senators who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member until
No. Name
1.  Puskás Valentin Zoltán 15 COVASNA UDMR 13 jul. 2007
2.  Petre Maria 23 IALOMIȚA PD-L 3 dec. 2007
3.  Popa Nicolae-Vlad 8 BRAȘOV non-attached 4 dec. 2007
4.  Pete Ștefan 5 BIHOR UDMR 13 oct. 2008
5.  Popa Aron Ioan 4 BACĂU PNL 13 oct. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 16 october 2019, 13:37
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro