Deputies born on july

  Member name Birth date Constituency PartidMember since
No. Name
1.  Gheorghiu Bogdan 1 jul. 1975 35 SUCEAVA PNL
2.  Stancu Florinel 2 jul. 1967 17 DOLJ PRO România
3.  Roman Ioan Sorin 3 jul. 1970 5 BIHOR PSD
4.  Szabó Ödön 4 jul. 1975 5 BIHOR UDMR
5.  Ibram Iusein 6 jul. 1953   Minoritati
6.  Oros Nechita-Adrian 9 jul. 1965 13 CLUJ PNL
7.  Axinte Vasile 10 jul. 1951 24 IAȘI PSD
8.  Huțucă Bogdan-Iulian 10 jul. 1967 14 CONSTANȚA PNL
9.  Todor Adrian 11 jul. 1977 2 ARAD PSD
10.  Codreanu Constantin 12 jul. 1981 43 DIASPORA PMP
11.  Florea Damian 12 jul. 1965 42 BUCUREȘTI PNL
12.  Suciu Matei 12 jul. 1968 37 TIMIȘ PSD 16 jan. 2017
13.  Ursu Răzvan-Ion 16 jul. 1985 31 PRAHOVA PSD 16 jan. 2017
14.  Lupașcu Costel 17 jul. 1976 7 BOTOȘANI PSD
15.  Bîzgan-Gayral Oana-Mioara 18 jul. 1980 42 BUCUREȘTI Neafiliați
16.  Bumb Sorin-Ioan 18 jul. 1966 1 ALBA PNL
17.  Benkő Erika 21 jul. 1975 15 COVASNA UDMR
18.  Bogdan Gheorghe-Dănuț 21 jul. 1968 5 BIHOR PSD
19.  Seres Dénes 21 jul. 1953 33 SĂLAJ UDMR
20.  Cîtea Vasile 25 jul. 1963 24 IAȘI PSD
21.  Vosganian Varujan 25 jul. 1958 24 IAȘI PSD
22.  Gheorghe Andrei Daniel 27 jul. 1985 25 ILFOV PNL
23.  Toma Ilie 30 jul. 1969 22 HUNEDOARA PSD