You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Parliament of Romania > Delegations > UIP Versiunea pentru printare

Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union

Ioan Stan
Ioan Stan
deputy PSD
Chairperson
László Borbély Ionel Palăr
László Borbély
deputy UDMR
Vice-Chairperson
since 9 sep. 2015
Ionel Palăr
deputy PNL
Vice-Chairperson
Ion Cristinel Marian Dumitru Oprea
Ion Cristinel Marian
deputy UNPR
Secretary
since 17 sep. 2014
Dumitru Oprea
senator PNL
Secretary
Șerban Constantin Valeca
Șerban Constantin Valeca
senator PSD
Treasurer
Cătălin Boboc Liviu-Bogdan Ciucă Alexandru Cordoș Grațiela Leocadia Gavrilescu
Cătălin Boboc
senator PNL
member
Liviu-Bogdan Ciucă
deputy ALDE
member
Alexandru Cordoș
senator PSD
member
since 1 apr. 2014
Grațiela Leocadia Gavrilescu
deputy ALDE
member
Horia Grama Miron Ignat Iulian Claudiu Manda Manuela Mitrea
Horia Grama
deputy PSD
member
Miron Ignat
deputy Minoritati
member
Iulian Claudiu Manda
deputy PSD
member
Manuela Mitrea
deputy PSD
member
Augustin Constantin Mitu Neagu Murgu Mario-Ovidiu Oprea Dumitru-Dian Popescu
Augustin Constantin Mitu
senator PSD
member
Neagu Murgu
deputy UNPR
member
Mario-Ovidiu Oprea
senator PNL
member
Dumitru-Dian Popescu
senator PLC
member
Cristian-Constantin Roman Valeriu-Andrei Steriu Elena Cătălina Ștefănescu Raluca Turcan
Cristian-Constantin Roman
deputy PNL
member
since 10 dec. 2013
Valeriu-Andrei Steriu
deputy UNPR
member
Elena Cătălina Ștefănescu
deputy PSD
member
Raluca Turcan
deputy PNL
member

Former members of the bureau

Hunor Kelemen
Hunor Kelemen
deputy UDMR
Vice-Chairperson
until 9 sep. 2015
Cornel-George Comșa
Cornel-George Comșa
deputy
Secretary
until 17 sep. 2014

Former members

Cornel-George Comșa
Cornel-George Comșa
deputy
Mihai-Aurel Donțu Gabriela Firea
Mihai-Aurel Donțu
deputy PNL
until 7 jul. 2016
Gabriela Firea
senator PSD
until 22 jun. 2016
Hunor Kelemen
Hunor Kelemen
deputy UDMR
Vasile Mocanu Clement Negruț Constantin Rădulescu Ștefan Stoica
Vasile Mocanu
deputy PSD
until 20 apr. 2015
Clement Negruț
deputy UNPR
until 10 dec. 2013
Constantin Rădulescu
deputy PSD
since 16 jun. 2015
until 7 jul. 2016
Ștefan Stoica
senator
until 4 feb. 2014

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 april 2021, 18:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro