You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Parliament of Romania > Delegations > APOSCE Versiunea pentru printare

Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly

Rodica Nassar
Rodica Nassar
deputy PSD
Chairperson
since 9 may 2013
Victor Paul Dobre Puiu Hașotti Ioan Hulea Vasile Nistor
Victor Paul Dobre
deputy PNL
member
Puiu Hașotti
senator PNL
member
Ioan Hulea
deputy UNPR
member
since 18 jun. 2013
Vasile Nistor
senator PLC
member
Doina Silistru
Doina Silistru
senator PSD
member
Ovidiu Liviu Donțu Petru Movilă Alexandru Nazare Miron Alexandru Smarandache
Ovidiu Liviu Donțu
senator PSD
deputy
Petru Movilă
deputy UNPR
deputy
since 16 jun. 2015
Alexandru Nazare
deputy PNL
deputy
since 1 apr. 2014
Miron Alexandru Smarandache
deputy PSD
deputy
Iulian-Radu Surugiu
Iulian-Radu Surugiu
deputy PNL
deputy

Former members

Niculae Bădălău Ion-Marcel Ciolacu Natalia-Elena Intotero Akos-Daniel Mora
Niculae Bădălău
senator PSD
until 17 apr. 2013
Ion-Marcel Ciolacu
deputy PSD
until 19 dec. 2016
Natalia-Elena Intotero
deputy PSD
Akos-Daniel Mora
senator PNL
until 18 nov. 2014
Petru Movilă
Petru Movilă
deputy UNPR
until 1 apr. 2014
Radu Mihai Popa Mihai Răzvan Ungureanu
Radu Mihai Popa
deputy UNPR
until 18 jun. 2013
Mihai Răzvan Ungureanu
senator PNL
until 1 jul. 2015

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 january 2022, 22:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro