You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Parliament of Romania > Delegations > APF Versiunea pentru printare

Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Bănicioiu Nicolae
since 24 jun. 2020
deputy PRO România
2. Members Bucura-Oprescu Simona deputy PSD
3.   Codreanu Constantin deputy PMP
4.   Gavrilă Camelia deputy PSD 30.06.2020
5.   Iordache Virginel senator PSD
6.   Jivan Luminița-Maria deputy Neafiliați
7.   Toma Cătălin Dumitru senator PNL

Former members of the bureau

 Position Full name Parliamentary
Group
1. Chairperson Bănicioiu Nicolae
until 7 feb. 2018
deputy PRO România
2.   Bucura-Oprescu Simona
since 7 feb. 2018 - until 24 jun. 2020
deputy PSD

Former members

  Full name Parliamentary
Group
sinceuntil
1. Bănicioiu Nicolae deputy PRO România 4.07.2018
2. Cîmpeanu Sorin Mihai deputy PNL 24.06.2020
3. Iurișniți Cristina-Ionela deputy USR 18.12.2020
4. Mușoiu Ștefan deputy PSD 4.07.2018 30.06.2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 2 december 2021, 15:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro