Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 1996-2000 > Camera Deputaților > Grupuri > PDSR Versiunea pentru printare

Grupul parlamentar al Partidului Democrației Sociale din România
Propuneri legislative initiate în anul 1997

  P.L. Titlu / Initiatori PDSR Stadiu
1. 29/08-02-1997 pentru modificarea și completarea art.21 din Legea nr.53/1991 privind indemnizațiile și celelalte drepturi ale senatorilor și deputaților, precum și salarizarea personalului din aparatul Parlamentului României.
Acsinte Gaspar
retrasa
de catre initiator
2. 57/07-03-1997 pentru completarea și modificarea Legii investițiilor străine nr.35/1991.
Mișu Negrițoiu
respinsa
definitiv
3. 62/14-03-1997 privind unele măsuri necesare pentru desfășurarea campaniei agricole din primăvara anului 1997.
Daniela Popa
respinsa
definitiv
4. 79/08-04-1997 privind organizarea și funcționarea Serviciului de Protecție și Pază.
Ioan Mircea Pașcu
Lege 191/1998
5. 80/08-04-1997 privind protecția fondului piscicol, a pescuitului și pisciculturii.
Victor Neagu
respinsa
definitiv
6. 94/15-04-1997 pentru modificarea și completarea Legii nr.61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștei publice.
Vasile Stan
respinsa
definitiv
7. 104/30-04-1997 privind statutul special al femeii care muncește, exclusiv în gospodăria personală.
Daniela Popa
respinsa
definitiv
8. 105/30-04-1997 privind modificarea articolului 1 alin.(2) din Legea nr.61/1993 privind alocația de stat pentru copii.
Daniela Popa
respinsa
definitiv
9. 173/26-06-1997 privind unele măsuri pentru valorificarea producției agricole de grâu și orz din anul 1997.
Daniela Popa
respinsa
definitiv
10. 300/01-10-1997 pentru modificarea și completarea Legii nr.39/1990 privind înființarea, organizarea și funcționarea Consiliului Suprem de Apărare.
Mihail Sirețeanu Mihai Vitcu Viorel Hrebenciuc Ion Honcescu Gheorghe Vâlceanu
respinsa
definitiv
11. 307/06-10-1997 pentru modificarea și completarea Legii nr.133/1996, pentru transformarea Fondurilor Proprietății Private în societăți de investiții financiare:
Gheorghe Ana
retrasa
de catre initiator
12. 328/21-10-1997 privind responsabilitatea ministerială.
Alexandru-Octavi Stănescu Acsinte Gaspar Dan Ioan Popescu Adrian Năstase Florin Georgescu Florian Bercea
clasata cu prevederi
preluate de
PL nr.79/1998
13. 330/23-10-1997 pentru organizarea și desfășurarea Referendumului.
Acsinte Gaspar Viorica Afrăsinei Adrian Năstase Radu Liviu Bara
Lege 3/2000
14. 358/13-11-1997 privind dezvoltarea turismului rural.
Dan Ioan Popescu Ioan Bivolaru
clasata cu prevederi
preluate de
PL nr.228/1997
15. 359/18-11-1997 privind acordarea de compensații sau despăgubiri cetățenilor români pentru bunurile trecute în proprietatea U.R.S.S., în urma aplicării Tratatului de Pace între România și Puterile Aliate și Asociate.
Mihai Hlinschi
clasata
cf. art.60 alin.5
din Constitutie
16. 361/18-11-1997 pentru completarea Legii nr.2/1995 privind pensionarea anticipată.
Dorel-Constantin Onaca
clasata
cf. art.60 alin.5
din Constitutie
17. 375/27-11-1997 privind formarea și utilizarea Fondului Național de Dezvoltare.
Florin Georgescu Romeo Gheorghe Leonard Cazan Victor Traian Mihu Florian Bercea Adrian Năstase Acsinte Gaspar Hildegard-Carola Puwak
respinsa
definitiv
18. 383/04-12-1997 privind siguranța națională a României.
Ovidiu Cameliu Petrescu
clasata
cf. art.60 alin.5
din Constitutie
19. 389/11-12-1997 pentru modificarea Legii nr.2 din 16 ian.1992 privind acordarea de indemnizații membrilor Academiei Române.
Vasile Stan
clasata
cf. art.60 alin.5
din Constitutie
20. 391/15-12-1997 privind Legea întreprinderilor Mici și Mijlocii.
Dan Nica
retrasa
de catre initiator

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 20 septembrie 2019, 4:39
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro