Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Dan Sabău Versiunea pentru printare

Dan SABĂU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.9 BRAILA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until dec. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since dec. 2007

Standing committees
- Vice-Chairperson (since jun. 2008)
(until mar. 2007) - Chairperson (feb. 2005 - feb. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland  Secretary
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan 
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since mar. 2008 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:143 (in 82 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 28, din care 11 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 29 november 2020, 1:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro