Ion POPA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

SENATOR
Constituency no.3 ARGES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - feb. 2018 - Quaestor

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jun. 2018
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jun. 2018
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - since jun. 2018
 - until sep. 2019
Non-attached Members - since sep. 2019
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2020

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Sri Lanka  Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic  Vice-Chairperson