Mircea DUȘA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.21 HARGHITA, colegiul uninominal nr.5
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2010 - Vicepreședinte

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Lider - din sep. 2010
 - până în mai 2012

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din mar. 2011)
Comisia pentru afaceri europene (până în oct. 2011)
Comisia pentru muncă și protecție socială (sep. 2010 - mar. 2011)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (până în sep. 2010) - Vicepreședinte (până în mar. 2010)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea propunerilor legislative depuse și elaborarea unei propuneri legislative privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă pentru verificarea modului în care a fost atribuit de către Ministerul Mediului contractul privind «Campania de promovare a Programului Operațional Sectorial Mediu, Lot II - Difuzare/Publicare» la data de 28 aprilie 2009, prin negociere fără anunț de participare - Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Malaezia  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Muntenegru 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Maroc 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei