Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Haralambie Cotarcea Versiunea pentru printare

Haralambie COTARCEA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN

Political party:
 
PRM-Great Romania Party - until oct. 2000
 
independent  - since oct. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until oct. 2000
Senator non-attached - since oct. 2000

Standing committees

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since feb. 1997 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with the Former Yugoslav Republic of Macedonia - since jun. 2000
 Friendship parliamentary group with Malaysia - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 17 april 2021, 23:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro