Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Vasile Dobrescu Versiunea pentru printare

Vasile DOBRESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.27 MURES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1999 - Quaestor

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Leader

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until sep. 1998 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 10 august 2022, 8:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro