Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Cătălin Drulă Versiunea pentru printare

Cătălin DRULĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - until sep. 2019
   Leader - since feb. 2020
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for information technologies and communications - Chairperson (until feb. 2020), Chairperson (since oct. 2020)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Canada - until dec. 2020 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:205 (in 116 plenary sittings)
Legislative initiatives: 79, din care 15 promulgate legi
Questions & Interpellations: 93
Motions: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 8 december 2021, 6:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro