Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Gábor Kozsokár Versiunea pentru printare

KOZSOKÁR Gábor
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.15 COVASNA
end of the mandate: 9 july 1998 - resignation
replaced by: Csaba Nemeth

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1998 - Secretary
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees

Special committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - since may 1998
 - until jul. 1998
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - since feb. 1997
 - until jul. 1998

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 october 2021, 1:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro