Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Károly Király Versiunea pentru printare

KIRÁLY Károly
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.15 COVASNA
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 12 december 1991 - resignation - HS nr.17/1991

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:jun. 1990 - feb. 1992 - Vice-Chairman - until dec. 1991

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with U.S.S.R. - until dec. 1991
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until dec. 1991

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 29 june 2022, 10:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro