Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Doru Laurian Bădulescu Versiunea pentru printare

Doru Laurian BĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.25 ILFOV
end of the mandate: 22 june 2004 - resignation - HS nr.24/2004
replaced by: Ioan Buraga

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2002 - Quaestor
 sep. 2001 - feb. 2002 
 feb. - sep. 2001 

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Chairperson (since dec. 2003)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until dec. 2002 substitute member - until jun. 2004
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since sep. 2001
 - until jun. 2004
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia - until jun. 2004 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until jun. 2004
 Friendship parliamentary group with South Africa - until jun. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:87 (in 41 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 6, din care 1 promulgata lege
Member of the15 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 3 august 2020, 14:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro