Vlad-Emanuel DURUȘ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.26 MARAMUREȘ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 18 decembrie 2020 - demisie

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2019 - feb. 2020 - Vicepreședinte

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în dec. 2020 Vicelider - din feb. 2018
 - până în sep. 2019

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din noi. 2017)
Comisia pentru regulament - Secretar
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (până în noi. 2017)
Subcomisia antidiscriminare (până în dec. 2019)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Alte comisii
Comisia de validare

Grupuri parlamentare de lucru comune
Grupul Ecumenic de Rugăciune - Vicepreședinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud - până în dec. 2020 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turkmenistan - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Estonia - până în dec. 2020