Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Marin Bobeº Versiunea pentru printare

Marin BOBEª
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.30 OLT
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PD-Democratic Party - until dec. 2007
 
independent  - since dec. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat - since apr. 2007
 - until dec. 2007
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2007

Standing committees
- Secretary (since sep. 2008)
(since feb. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait 
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 10, din care 1 promulgata lege
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 26 september 2020, 23:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro