Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Ion Predescu Versiunea pentru printare

Ion PREDESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1999 - Secretary
 sep. - dec. 1998 

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania  Vice-Leader

Standing committees

(since sep. 1999)

Special committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 8, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 september 2020, 16:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro