Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Miklos Fazakas Versiunea pentru printare

FAZAKAS Miklos
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 9 june 1992 - resignation - HS nr.22/1992
replaced by: Stefan Reiff

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until jun. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 november 2022, 13:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro