Liviu-Doru BINDEA
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.26 MARAMURES

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until feb. 2004
 
independent  - since feb. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2004
Senator non-attached - since feb. 2004

Standing committees

(since dec. 2002) - Secretary (since sep. 2004)
(until sep. 2001)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until mar. 2004 Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia