Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Șerban Rădulescu Versiunea pentru printare

Șerban RĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.13 CLUJ, uninominal college no.2

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until jun. 2011
PC-Conservator Party - since jun. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until jun. 2011
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2011

Standing committees

(until may 2011)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Ireland 
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since jun. 2009

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 55, din care 9 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 10 august 2020, 15:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro