Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Florica Rădița Raica Versiunea pentru printare

Florica Rădița RAICA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since oct. 1997)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (mar. - oct. 1997)
Committee for Industries and Services (jan. - mar. 1997)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until jan. 1997)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since may 2000 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Political declarations:1
Legislative initiatives: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 17 august 2022, 7:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro