Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Dan Claudiu Tănăsescu Versiunea pentru printare

Dan Claudiu TĂNĂSESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2007
 
independent  - since jun. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until jun. 2007
Senator non-attached - since jun. 2007

Standing committees
(since jun. 2007)
(jun. 2005 - jun. 2007) - Chairperson
(until jun. 2005) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan  Secretary
 Friendship parliamentary group with Norway 
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:266 (in 116 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 115, din care 3 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 4 december 2020, 3:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro