Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Cornelia Cazacu Versiunea pentru printare

Cornelia CAZACU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since apr. 2007

Standing committees
- Vice-Chairperson (until feb. 2006), Chairperson (since feb. 2006)

Special committees - joint

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until sep. 2006 substitute member
  - since sep. 2006
 - until apr. 2007
 member
  - since apr. 2007 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic  Secretary
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:34 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 20, din care 5 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 4 december 2020, 16:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro