Doru Ioan TĂRĂCILĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.12 CALARASI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007 
 sep. 2006 - feb. 2007 
 feb. - sep. 2006 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson (until feb. 2006)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990

Special committees - joint

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania