Dumitru BADEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2000-2004

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.29 NEAMȚ
data încetarii mandatului: 28 iunie 2004 - demisie - HS nr.30/2004
înlocuit de: Iosif Balint

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2004 - Chestor - până în iun. 2004
 sep. 2003 - feb. 2004 
 feb. - sep. 2003 
 sep. 2002 - feb. 2003 
 feb. - sep. 2002 
 sep. 2001 - feb. 2002 
 feb. - sep. 2001 

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în iun. 2004 Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale - Vicepreședinte

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în iun. 2004 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Ecuador - până în iun. 2004
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat - până în iun. 2004