Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Nicolae Georgescu Versiunea pentru printare

Nicolae GEORGESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 19 december 2020 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 2019)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since sep. 2017)
Committee for Education (until feb. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - until dec. 2020 Chairperson - since feb. 2019
 - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with South Africa - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:53 (in 52 plenary sittings)
Political declarations:39
Legislative initiatives: 103, din care 46 promulgate legi
Questions & Interpellations: 38
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 28 november 2021, 22:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro