Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Mihai Žābuleac Versiunea pentru printare

Mihai ŽĀBULEAC
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 30 june 2008 - resignation - HS nr.34/2008
replaced by: Viorel Alexandru

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until dec. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since feb. 2008
 - until jun. 2008

Standing committees
- Secretary (until feb. 2007)
(since feb. 2008) - Chairperson

Standing committees - joint
(since oct. 2006)

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side) - until jun. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - until jun. 2008 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Croatia - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:117 (in 86 plenary sittings)
Political declarations:20
Legislative initiatives: 26, din care 5 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 26 september 2020, 19:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro