Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Octavian Enache Versiunea pentru printare

Octavian ENACHE
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 16 january 1992 - resignation - HCD nr.2/1992
replaced by: Marius Septimiu Costin

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Industry and Services
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until jan. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 9 august 2022, 17:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro