Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Radu Țîrle Versiunea pentru printare

Radu ȚÎRLE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.5 BIHOR
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 25 iunie 2008 - demisie - HS nr.23/2008
înlocuit de: Mircea Matei

Formatiunea politica:
PD-Partidul Democrat - până în oct. 2007
 
independent  - din oct. 2007

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat - din apr. 2007
 - până în oct. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din apr. 2008
 - până în iun. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru egalitatea de șanse (din sep. 2006)
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (până în sep. 2006)
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (până în oct. 2005)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul partidului popular european (democrați creștini) și democrații europeni
- Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în noi. 2007 
- Grupul partidului popular european (democrați creștini) și democrații europeni
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în iun. 2008 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - până în iun. 2008 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Finlanda - până în iun. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada - până în iun. 2008

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:8 (în 8 sedinte)
din care declaratii politice:4
Propuneri legislative initiate: 9, din care 3 promulgate legi
Motiuni: 1

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 21 octombrie 2019, 12:04
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro