Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Romeo Octavian Hanganu Versiunea pentru printare

Romeo Octavian HANGANU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2002 - feb. 2003 - Secretary

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party  Vice-Leader - since aug. 2004

Standing committees
(since sep. 2001)
(since sep. 2001) - Chairperson (sep. 2003 - sep. 2004), Secretary (since sep. 2004)
(jun. - sep. 2001)
(until jun. 2001)

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Russian Federation 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:60 (in 43 plenary sittings)
Political declarations:13
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege
Member of the11 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 26 april 2019, 1:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro