Sorin Mihai GRINDEANU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY - President of the Chamber of Deputies - . - nov. 2021
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2021 - feb. 2022 - Vice-Chairman - until nov. 2021

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security
The Committee on European Affairs

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until dec. 2021 Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Switzerland  Chairperson
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with State of Israel