Ion POPA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.3 ARGES, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Leader - since feb. 2015

Standing committees
- Chairperson (until feb. 2016)
(until mar. 2014) - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly - Union for Mediterranean - until apr. 2013 member
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since jun. 2015 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Switzerland 
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with Republic of India