Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Florin Aurelian Popescu Versiunea pentru printare

Florin Aurelian POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 24 june 2008 - resignation
replaced by: Iulian Vladu

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007
 - until jun. 2008

Standing committees
Committee for information technologies and communications (since mar. 2007)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until feb. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 23 plenary sittings)
Political declarations:18
Legislative initiatives: 14, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 9
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 20 september 2020, 11:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro