Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Nicușor Halici Versiunea pentru printare

Nicușor HALICI
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 19 december 2020 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since may 2017) - Chairperson (since oct. 2018)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until may 2017)

Special committees - joint


Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Iceland - until dec. 2020 Secretary
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:65 (in 40 plenary sittings)
Legislative initiatives: 69, din care 33 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 25 october 2021, 7:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro