Mihai-Radu PRICOP
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.35 SUCEAVA

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since apr. 2004) - Secretary (since sep. 2004)

(mar. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Yugoslavia 
 Friendship parliamentary group with State of Israel