Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Elena Sporea Versiunea pentru printare

Elena SPOREA
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.23 IALOMITA
start of the mandate: 21 december 2000
replaces: Gheorghe Savu

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since jan. 2001)

(feb. 2001 - mar. 2002)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Georgia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:48 (in 43 plenary sittings)
Political declarations:15
Legislative initiatives: 14, din care 7 promulgate legi
Member of the25 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 9 august 2020, 16:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro