Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ilona Szabó Versiunea pentru printare

SZABÓ Ilona
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.15 COVASNA
start of the mandate: 6 september 2007
replaces: Valentin Zoltan Puskas

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - since sep. 2007 Secretary - since feb. 2008

Standing committees
(since dec. 2007)
(since feb. 2008)
(sep. 2007 - feb. 2008)
(sep. - dec. 2007)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia - since nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia - since nov. 2007 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 7, din care 3 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 september 2020, 0:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro